phone09129636822 envelope info@َdigibongah.com

ورود ثبت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

پر کردن تمامی فیلدهایی که با علامت (*) مشخص شده اند الزامی است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
Captcha *
Reload Captcha

اجاره‌بها در شهرهای بزرگ حداکثر ۱۵ درصد افزایش می‌یابد

حسام عقبایی

نایب‌رئیس اول اتحادیه املاک تهران می‌گوید: قیمت مسکن در حوزه خرید و فروش رشد خاصی ندارد و در همین قیمت‌ها باقی می‌ماند؛ همچنین در شهرهای بزرگ اجاره‌بها بین 10 تا 15 درصد گران می‌شود.

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان بود که نسبت به اسفند سال گذشته ۲٫۱ درصد و در مقایسه با فروردین ۹۷ بالغ بر ۱۰۳٫۹ درصد افزایش یافته است.

در همین حال نایب‌رئیس اول اتحادیه املاک تهران در پاسخ به این پرسش که رشد ۱۰۳ درصدی قیمت مسکن ناشی از چیست؟ به تجارت‌نیوز گفت: ۱۰۰ درصد افزایش قیمت مسکن متعلق به سال ۹۷ است. بنابراین باید اشاره کرد که نبود توازن میان عرضه و تقاضا، کاهش قدرت خرید مردم، عدم تناسب تسهیلات بانکی با قدرت خرید و نوسان‌های ارزی چهار عاملی است که در رشد ۱۰۳ درصدی قیمت مسکن دخیل بوده است.

 

حسام عقبایی به وضعیت قیمت مسکن در فصل تابستان اشاره کرد و افزود: قیمت مسکن در نیمه نخست سال ۹۸ افزایش نخواهد داشت. قیمت در حوزه خرید و فروش رشد خاصی ندارد و در همین محدوده باقی می‌ماند؛ چرا که قیمت‌ها به اوج رسیده است.

مردم خانه بخرند یا نخرند؟

او در پاسخ به این پرسش که قیمت اجاره‌بها در فصل تابستان گران خواهد شد؟ پاسخ داد: به دلیل رشد ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن موجرین نیز این توقع را دارند که اجاره خانه را افزایش دهند. این در حالی است که مستاجران توان پرداخت افزایش ۱۰۰ درصدی اجاره‌بها را ندارند.

عقبایی در ادامه گفت: معتقدیم در شهرهای بزرگ اجاره‌بها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد تثبیت خواهد شد. در مناطقی که توازن عرضه و تقاضا ضعیف است، این رشد به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. در شهرهای متوسط نیز میزان افزایش اجاره‌بها ۲۰ درصد و در شهرهای کوچک به دلیل تناسب بین عرضه و تقاضا، ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد.

نایب‌رئیس اتحادیه املاک تهران در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین توصیه‌تان در این شرایط زمانی برای خرید خانه چیست؟ اظهار کرد: توصیه ما به کسانی که قصد دارند در بازار مصرفی ورود کنند، این است که هر چه زودتر معامله خود را نهایی کنند اما شرایط فعلی بازار مسکن را برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، پیشنهاد نمی‌دهم.

 

منبع :تجارت نیوز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار بازار مسکن

No More Articles